Novinky

Byt v Praze o půl milionu levnější než loni. Staršímu bydlení se propadá cena

Prodejci starších bytů v Česku už odstupují od vysokých očekávání při prodeji a začínají zlevňovat. Za rok klesla cena v nabídkách o více jak deset procent. Reálná cena může být ještě nižší.

Nabídkové ceny starších bytů v Česku v prvním čtvrtletí roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent. Vyplývá to z analýzy firmy FérMakléři.cz. Šedesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze podle ní vyjde zhruba o půl milionu korun levněji.

„Snaha o rozhýbání realitního trhu je v tuto chvíli na straně samotných cen nemovitostí. Brzdí to bohužel úrokové sazby hypoték,“ uvedl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

Pokles až o čtvrtinu

Podle realitní společnosti RE/MAX dosahuje u nerekonstruovaných bytů v panelových domech pokles cen až 15 procent a společnost Century 21 uvedla, že prodejní ceny starších bytů jsou nižší i o čtvrtinu.

Největší propad: Ostrava a Hradec Králové

Data FérMakléři.cz ukazují, že nabídková cena starších bytů v Praze se nyní pohybuje průměrně kolem 117 900 korun za metr čtvereční, což je meziročně pokles o sedm procent. V Brně šly ceny dolů o 13 procent a nejvíce klesly v Ostravě a Hradci Králové (shodně o 15 procent).

V mezičtvrtletním srovnání je nejrychlejší pokles cen v Ústí nad Labem, kde starší byty zlevňovaly v průměru o šest procent. Cena za metr čtvereční se tam drží pod hranicí 35 000 korun za metr čtvereční u bytu o rozloze 60 metrů, který tak lze pořídit za dva miliony korun.

Ve zbytku roku odhadují realitní společnosti spíše stagnaci trhu. Ceny podle expertů klesají druhé čtvrtletí za sebou, předtím se ale například podle společnosti RE/MAX ceny bytů v panelových domech za šest let více než zdvojnásobily.