Je pozdě?

Byty za výhodnou cenu jsou pryč. Buďte rádi, že nějaký seženete… říká Robert Hanzla – generální ředitel Next Reality

Koupit byt za výhodnou cenu? Dnes můžete být rádi, že vůbec nějaký koupíte. Podle šéfa firmy Next Reality Roberta Hanzla se ale i navzdory rekordně vysokým cenám a malé nabídce na trhu investovat do nemovitosti stále vyplatí.

Češi považují investici do nemovitosti dlouhodobě za jednu z nejbezpečnějších vůbec. S tím, jak roste úroveň inflace, se zájem lidí o nákup nějaké reality, ve které by uchovali naspořené peníze, ještě zvýšil. Situace na českém trhu ale nákupům nemovitostí v posledních letech příliš nepřeje. Poptávka převyšující nabídku tlačí dlouhodobě ceny vzhůru a dnes jsou na historickém rekordu. Vyplatí se proto ještě investovat do nemovitosti?

Na toto téma promluvil generální ředitel realitní kanceláře Next Reality Robert Hanzl v rozhovoru pro SZ Byznys.

Jak se na trhu projevily informace o rostoucí inflaci? Pustili se lidé do nákupu nemovitostí na investici?

Projevuje se zásadně. Tím, jak se postupně znehodnocují finanční prostředky, tak lidé mají velký zájem o nákup nemovitostí. Zásadní vliv má také malá nabídka a obrovská poptávka, která vzhledem k zvyšující se inflaci ještě posílila. Tím pádem ceny nevyhnutelně rostou. To je ten nejzásadnější efekt aktuální situace.

V konkrétním příkladu u vás v Next Reality, zvýšil se zájem o prohlídky nemovitostí na prodej?

Poptávka je opravdu velká, není to jen fenomén posledních měsíců, spíše posledních let. Ještě před covidem to tak bylo, pak ale během pandemie přišla pauza, kdy se dokonce mluvilo o tom, zda přijde realitní krize. Která nakonec přišla. Ne však ze strany nabídky, ale poptávky, což opět zvyšuje zájem o prohlídky nemovitostí.

Dnes, pokud dáme na trh byt v jakémkoliv krajském městě nebo v Praze o velikosti 2+kk, tak garantuji, že při standardní ceně máme během jednoho dne desítky zájemců o prohlídky.

O jaké nemovitosti je dnes největší zájem?

Jde spíše o malometrážní byty – 1+kk, 2+kk až do velikosti přibližně 70 metrů čtverečních. Je to v současnosti nejzajímavější nabídka v rámci investice do bydlení.

Kde dnes vyhledávají lidé nemovitosti k investici? Je to Praha, kde tamní průměrná cena převyšuje republikový průměr podle analýzy společnosti Deloitte o přibližně 25 tisíc korun za metr čtvereční?

Rozdělil bych to. Zájemců, kteří hledají v Praze, je celá řada, ale pokud jde o investory, kteří se tím zabývají sofistikovaněji, tak spíše hlavní město opouští. Protože právě to rozpětí mezi tím, za kolik jsem schopen nakoupit a z čeho pokryju náklady, výnos z nájmu v Praze už moc příznivě nevychází. Často tu lidé kupovali byty dříve na hypoteční úvěr a počítali s tím, že jim výnos z nájemného pokryje splátku. To už v Praze rozhodně neplatí.

Proto se mnoho investorů přesouvá do regionů. Už dnes vidíme, že mnoho z nich jde do menších měst, kde je velmi nízká nabídka nájemního bydlení. Pokud to tak je, je velmi zajímavé tam pořídit byt a umístit ho na trh a počítat s výnosem a zhodnocením finančních prostředků.

Praha naopak má jiný efekt, a to zhodnocování nemovitosti z dlouhodobého hlediska. Konzervativní investoři jdou spíše do Prahy, protože ví, že tam je jistota a byt bude růst na ceně. Což dnes můžeme vidět i v jiných městech. Tam je ale otázkou, jestli budou růst ceny i nadále.

Jak je to v hlavním městě s investičními byty? Ceny jsou na historickém vrcholu, mám jistotu, že koupě bytu v Praze bude výnosná investice? Na čem to všem záleží?