Ceny nemovitostí

Drahé nemovitosti? Kdepak, to pravé zdražení přinese až jarní stavební sezona…

To pravé zdražení ve stavebnictví přinese příští jaro, kdy startuje stavební sezona. Firmy budou mít konečně prostor vyčíslit náklady, které dosud nemohly. Do svých cen totiž zahrnou pomalou dopravu z Číny i zdražení energií.

Od loňského roku rostou ceny stavebních materiálů o desítky až stovky procent. Firmy v oboru stavebnictví ale řeší v posledních týdnech další zvýšení cen, tentokrát u energií. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřího Nouzy jsou firmy jako ve „zlém snu“.

Bojují s obrovskými náklady a do výsledných cen je často ještě naplno nepromítly. To se ale změní se startem nové stavební sezony. Zbývá už jen několik dní.

Stavební materiály v posledních měsících dramaticky zdražily. Zvýší tyto nárůsty i ceny nemovitostí, které jsou už dnes na historickém vrcholu?

Myslím si, že v současné chvíli k nárůstu cen nemovitostí vinou zdražování stavebního materiálu ještě nedošlo, situace začala být kritická koncem loňského roku, aktuální nárůst vstupních cen má příčiny jinde. Extrémní nárůst cen oceli i zateplovacích materiálů a nedostatek dřeva pak probíhaly v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku. Šlo o nárůsty ve velmi krátkém časovém období, kdy byli stavitelé ještě vázáni smluvními podmínkami. Nemohou jednoduše říct, že potřebují k výstavbě více peněz, protože jim zdražil materiál. Pokud je investor v privátním sektoru, může být vůle domluvit se na ceně se stavební firmou větší než u veřejných zakázek. Investor ví, že v okamžiku, kdy firma nárůst ceny neustojí, bude to pro něj zásadní komplikace, a ze zkušenosti bude chtít podmínky upravit tak, aby zhotovitel od projektu neodešel.

Je ale pravda, že investoři měli některé stavby, které byly naplánované, připravené k zahájení výstavby, a už měli také část projektu prodáno, ale zároveň neměli zakázku nakontrahovanou a nakonec nebyl nikdo, kdo by tyto projekty za původní ceník chtěl stavět. Jde ale v tuto chvíli spíše o jednotky případů, ale jsou.

Říkáte, že zdražení se v tuto chvíli do výsledné výstavby ještě nepropsalo. Kdy se tak stane?

Myslím si, že se to s jistotou stane. Velké stavební firmy měly s výrobci už nasmlouvané nějaké ceny, které ještě letos udrželi. Ale teď končí stavební sezona, přibližně za dva týdny. Čekám, že s jejím počátkem se dostane ke slovu nová cenová politika. V posledním období navíc došlo k výraznému nárůstu cen energií, což se musí promítnout do cen vyráběných stavebních materiálů. To se prostě musí někde projevit. A stane se to v příštím roce.

Co se týká zdražení stavebních materiálů, zdražovalo dřevo, kov, ale také například plast a další. To je široká škála. Co za zvyšováním cen na celém trhu stojí?

Myslím si, že to s sebou přinesla doba covidu, ale není to spojené jen s tím, tedy s přerušením výroby, narušením dodavatelských řetězců a zpožděným importem. Stojí za tím také vysoká poptávka. Letos na jaře, kdy padly restrikce, které do jisté míry omezovaly činnost stavebních firem, poptávka narostla enormně a je to jeden z důvodů nárůstu cen stavebních materiálů.

Zobrazte si celý článek…