Novinky

Experti brzdí optimismus, vývoj cen bytů i hypoték bude zklamáním

Relationship problems, facial expressions, bad news and messages, negative, stress and sad

Byty v Česku jsou vzhledem k příjmům obyvatel nejdražší ve vyspělém světě. A letos se na tom podle expertů mnoho nezmění. Velký zlom podle nich nelze čekat ani u drahých hypoték.

Kdo čeká razantní pokles cen bydlení, bude letos zklamaný. Přestože se prodeje loni propadly o polovinu, ceny bytů klesaly jen pozvolna. A velmi pozvolný bude pokles i letos, vyplynulo z dat České bankovní asociace a Dataligence.

Byty v Česku jsou vzhledem k příjmům obyvatel nejdražší ve vyspělém světě. Když byly ceny loni v létě na vrcholu, prodával se v Praze metr čtvereční ve starší zástavbě za 117 643 korun, v regionech pak za 49 tisíc korun. Od té doby sice ceny v průměrů klesají, ale méně, než zájemci o vlastní bydlení čekali.

Jak vyplývá z čerstvých dat společnosti Dataligence pro Českou bankovní asociaci, nabídkové ceny spadly z maximálních letních hodnot do konce loňského roku v průměru jen o  4,3 %. Pokud ceny srovnáme s rokem 2021, starší byty stále zdražovaly, a to o 3,7 %. Češi tak s nákupem realit stále vyčkávají.

 

„Na trhu jsou spekulanti, kteří cítí, že by ceny mohly spadnout dolů a oni by mohli koupit levněji. Proti nim ale musí být stejně velká skupina lidí, kteří se bytů zbavují, aby se to potkalo. A to zatím nenastává,“ říká Milan Roček, spoluzakladatel společnosti Dataligence, která ceny na realitním trhu dlouhodobě monitoruje.

Že se lidé i přes vyšší splátky hypoték bytů zatím nezbavují, potvrzuje i hlavní analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. „Podíl špatně splácených úvěrů dokonce v posledních měsících klesl na nová historická minima. Pohybuje se pod 0,6 %. Za minulé krize se pohyboval kolem 3 %,“ komentoval Seidler.