Extémní ceny materiálu

Materiály extrémně zdražují, lidem se hroutí kalkulace staveb

Mezi stavebními firmami zavládlo zděšení stejně jako u zákazníků. Vzhůru letí ceny kovů, PVC, polystyrenu i dřeva, jehož by se kvůli kůrovci zdál být nadbytek, jenže se ve velkém vyváží do zahraničí. Stavební materiály zdražují tak rychle a moc, že kalkulace například na výstavbu rodinného domu vytvořené na začátku roku jsou teď k ničemu.

Příčin je řada: ceny žene nahoru vyšší poptávka, když lidé za pandemie více staví a rekonstruují, zdražily základní suroviny, koronakrize narušila jejich zpracovávání i dodavatelské řetězce.

V březnu jsme si na stránkách stavební firmy vybrali typový dům na klíč, bungalov 4 kk s užitnou plochou 99 m2. Zaujala nás i relativně příznivá cena. Když nám firma v červnu poslala rozpis nákladů na stavbu včetně rezervy, informovala nás o tom, že musela ceny materiálu navýšit zhruba o deset procent,“ vylíčila Právu Lenka, která chce stavět na Kolínsku.

Firma mezitím ceny domů ze svých stránek stáhla s tím, že v současnosti pracuje na přeceňování, a navíc pozastavila příjem objednávek na další stavby.

Z milionu je rázem 1,5 milionu korun

Situace ve stavebnictví, které se v Česku stále nedaří nastartovat, i stav na už tak přehřátém trhu s nemovitostmi se tímto dál znejisťují. Projektanti a stavebníci mají potíže s tím, jak ceny nastavit, a lidem, kteří si na nové bydlení většinou berou hypotéky, nemusí peníze zdaleka stačit. Desetiprocentní zdražení jako u Lenky, to jsou při stavbě rodinného domu statisíce korun navíc.

„Z pohledu projektanta je těžké odhadnout cenu stavby,“ potvrdila Právu projektantka Eva z Prahy.

„Já například řeším rekonstrukci rodinného domu v okolí Brna. Stavebník chce udělat půdní vestavbu, včetně výměny krovu. Normálně bych to odhadla podle cenových ukazatelů pro stavebnictví nebo ze zkušenosti a mohla bych jim říct, že se vejdou například do milionu korun.

Podle ní se může stát, že z milionu bude 1,5 milionu Kč. „V současnosti navíc vytvářím projekt, který bude až po stavební povolení trvat třeba půl roku, takže zadavatelé začnou stavět příští rok na jaře. To se vůbec nedá odhadnout,“ dodala projektantka.

Tesařská firma z Veltrus podala nabídku na rekonstrukci krovu a střešní krytiny na rodinný dům. Stavebník se rozmýšlel zhruba měsíc, což je na takovou investici normální doba. Když se rozhodl a zavolal tesaři, že to bere, a ať se do toho tedy pustí, byly ceny řádově jinde a kolečko se opakovalo.

Potíže jsou všude. „Jsme nuceni opět zvýšit ceny rodinných domů,“ ohlásila stavební firma HP Domy, zatím bez odhadu, o kolik zdraží.

Výčet na materiálových vstupech je však dechberoucí – výrobky z umělé hmoty, dřeva a oceli zdražily od Nového roku o desítky procent.

Teď si tím opravdu ne­jsem jistá,“ dodala projektantka.

Velké rozdíly v nabídce

Růst cen má přitom značný rozptyl i v rámci segmentu. Například výrobce tmelů, lepidel a další stavební chemie Den Braven oznámil, že od 14. června zvyšuje ceny v rozsahu od tří do 40 procent.

Současně zavádí množstevní regulaci, firmám dodá navíc maximálně 15 procent materiálů nad rámec jejich loňského objemu.

Přitom si vyhrazuje právo prodat už za vyšší cenu i u dříve obdržených objednávek, případně zboží nakonec nedodat. A to bez sankce.

Teď si tím opravdu ne­jsem jistá,“ dodala projektantka.