Kupujete nemovitost?

Přesně na tyto věci byste si měli dát pozor.

Koupit, nebo prodat nemovitost není jednoduché. Čeká vás spousta papírování a právních záležitostí. Aby byl proces co nejhladší, je potřeba mít dobrou rezervační a kupní smlouvu. SZ Byznys přináší přehled, jak na to.

 

Smlouva o rezervaci

První ze smluv je důležitá v případě, že jste se rozhodli nějakou nemovitost koupit. Slouží k tomu, aby vám vybranou nemovitost „nevyfoukl“ někdo ještě před tím, než se definitivně rozhodnete ke koupi a kdy projdete celým procesem nákupu.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že taková smlouva není příliš důležitá, opak je pravdou. Každá chyba může znamenat velké výdaje navíc a pozdržení převzetí nemovitosti.

Jejím uzavřením totiž projevujete vážný zájem a její podpis tedy neuspěchejte, abyste následně z celé transakce nemuseli složitě couvat.

„Čeká vás ještě obvykle smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva i smlouva o úschově kupní ceny. Jak úspěšně celý tento právní proces proběhne, do velké míry závisí právě na znění rezervační smlouvy,“ dodává pro SZ Byznys Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Rezervační smlouvu je možné uzavřít ve třech různých formách. Za prvé to je podepsání pouze s realitní kanceláří, za druhé existuje možnost smlouvu podepsat s realitní kanceláří, která má od prodávajícího plnou moc.

Rozhodně nejlepší je ale třetí varianta – uzavřít smlouvu jak s realitní kanceláří, tak i osobně s prodávajícím.

Pokud byste totiž rezervační smlouvu podepsali jen s realitní kanceláří, může se stát, že o nemovitost stejně přijdete. Makléři by ji sice už nikomu nenabízeli, ale prodávající by se mohl rozhodnout využít jinou nabídku. To se u varianty se třemi podpisy nestane.

Už v rezervační smlouvě je vhodné vyřešit kupní cenu. Počítejte při tom s rezervačním poplatkem. Ten se stane součástí ceny nemovitosti, pokud se rozhodnete pro její koupi. O tento poplatek se tedy celková kupní cena nezvýší.

Je ale důležité si zjistit, jestli součástí celkové ceny je také poplatek realitní kanceláři a vybavení nemovitosti.

Kupní smlouva

Kupní smlouva je vůbec ten nejdůležitější dokument, který budete u koupi nemovitosti podepisovat. Její rámec je vymezený v občanském zákoníku a musí tím pádem splňovat určité standardy. Přesto se najde několik záležitostí, ve kterých se často chybuje. Tlačítkem níže si zobrazíte celý článek…