Trhy se mění

Průměrné ceny bytů klesají, nájmy ale rostou

Vyplývá to z Kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která využívá data realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.

„Dlouho očekávané zemětřesení přichází na český realitní trh. Ceny celé řady nemovitostí začínají po dlouhých letech klesat, radikálně se obměňuje nabídka, do které se nově dostávají nemovitosti prodávané pod tlakem okolností,“ uvedli autoři zprávy.

V Praze klesla průměrná cena bytu o tři procenta na 118 263 korun za metr čtvereční a ve Středočeském kraji o šest procent na 72 578 korun za metr čtvereční. Na jižní Moravě pokračovaly ceny v růstu.

Ne všude ale došlo ke zlevnění. Za byt v Brně a okolí zájemci zaplatili v průměru 95 215 korun za metr čtvereční, což je o tři procenta více než v předchozím kvartálu. Mimochodem za tuto cenu se prodával pražský byt na sklonku roku 2020.

 

Průměrné ceny bytů naproti tomu nejvíce klesly ve Zlínském kraji (o 21 procent na 44 828 korun za metr čtvereční), na Vysočině (o 18 procent na 48 072 korun za metr čtvereční) nebo v Ústeckém kraji (o 14 procent na 32 528 korun za metr čtvereční).

 

Hlad po nájmech
 

Velký počet lidí naopak vyhledává nájem, a tak rostou ceny. Jednak v důsledku uprchlické vlny z Ukrajiny a pak i vlivem vysokých cen nemovitostí a drahých hypoték poté, co Česká národní banka zvedla základní úrokovou sazbu na sedm procent.

„Rekordní množství domácností mířících do nájmů vytvořilo neočekávaná nájemní maxima,“ konstatovali autoři zprávy. Průměrné nájemné v celé ČR vyskočilo o šest procent.

V Praze se nájem poprvé dostal nad třísetkorunovou hranici – průměrný byt se na začátku léta nabízel za 304 koruny za metr. Na nové maximum 226 Kč za metr čtvereční pronajímané plochy se dostaly také byty ve Středočeském kraji.

Zobrazit celý článek