Novinky

Role se otočily, cenu nemovitostí teď diktují kupující

decreasing chart made of coins with white arrow, bankruptcy concept

Kupující teď pořizují nemovitosti o stovky tisíc korun levněji, než zamýšlejí prodávající.

Dobám, kdy se na trhu s nemovitostmi přetahovalo takové množství zájemců o koupi bytu nebo rodinného domu, že nabídkovou cenu mezi sebou o desítky i stovky tisíc korun přepláceli, odzvonilo.

Skupina zájemců o nákup vlastního bydlení, která významně převyšovala ty, kteří se na trhu snažili ještě před dvěma lety svou nemovitost prodat, z velké části zmizela. Za tím stálo významné zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů zapříčiněné růstem úrokových sazeb a zpřísněním podmínek bank pro získání úvěru.

A na realitním poli nastal převrat, trhu začali diktovat kupující. Z přeplácení mezi zájemci, aby získali nemovitost za každou cenu, se stalo vyjednání o prodej za co nejvýhodnějších podmínek.

Tento faktor se podle dat společnosti Broker Consulting, která se věnuje realitnímu poradenství, projevil na rozdílu mezi nabízenou a realizovanou cenou nemovitostí. Ta se v současnosti pohybuje v průměru kolem deseti procent. To znamená, že kupující se dnes dostane k nemovitosti o desetinu laciněji, než za jakou ji prodávající původně nabídl.

V konkrétních prodejích se těchto deset procent promítá v řádek stovek tisíc korun levněji… Celý článek si také můžete poslechnout v audioverzi.