Trhy se mění

Růst cen mění trhy. V nemovitostech mají navrch kupující

Za současným zdražováním vidí statistici především drahé energie, například elektřina v květnu meziročně podražila téměř o 31 procent. Ale svižně rostou i ceny dalších položek, které se týkají bydlení – nájemné vyskočilo o 4,7 procenta, vodné a stočné o 4,7 procenta a 6,4 procenta, teplo a teplá voda o téměř 18 procent…

Rostou i ceny stavebních materiálů, stavebních prací, a to všechno se projevuje i v růstu cen nových nemovitostí. Předpoklady, že ceny nemovitostí přestanou růst, nebo že by mohly dokonce zlevňovat, se tak prozatím v převážné většině případů nenaplnily – ale situace se podle hypotečního specialisty Broker Trust a šéfa společnosti Golem Finance Libora Ostatka zásadně změnila.

„Trh nemovitostí má obrovskou setrvačnost, což dokládají i data realizovaných cen nemovitostí za první čtvrtletí. Ale pokud se podíváme na nabídkové ceny a na to, co se děje v realitních kancelářích, tak tam jednoznačně už změna nastala,“ říká Ostatek v pořadu Agenda.

„Nelze tvrdit, že nemovitosti poletí dolů, ale trh se přesunul z trhu prodávajících na trh kupujících. To je po dekádě zásadní změna, dnes se na nemovitosti nestojí fronta, nekupuje se všechno, co se dá koupit, velmi pečlivě se zvažuje,“ doplnil Ostatek.

 

Podle něj je však kombinace vysoké inflace a vysoké ceny nemovitostí nový fenomén. „Nabídka je malá, pořád nemáme dost nemovitostí, poptávka zůstává a fakt, že kupující v určitém segmentu nedosáhnou na hypotéku, nic nemění na tom, že zde je pořád hodně lidí, kteří chtějí v nemovitosti zhodnotit peníze. A toto drží ceny nemovitostí zatím nahoře,“ vysvětluje důvody, proč ceny zatím na aktuální dění nereagovaly. Dodal však, že k obratu došlo a na podzim se ukáže, o jak zásadní změnu trendu půjde.

Zobrazit celý článek…