Byty

Volných bytů je v Praze historicky nejméně. Ceny nových stoupají ke 160 tisícům za metr

Pražský rezidenční trh nadále překonává rekordy. Zatímco se za letošní třetí čtvrtletí prodalo nejvíce bytů za posledních deset let, volných bytů je na trhu zase historicky nejméně. A evergreenem v přepisování rekordů jsou ceny, u kterých, zdá se, není strop.

Nové byty se aktuálně nabízejí v průměru za 137 tisíc korun za metr čtvereční. A u prodejů, které v současné době začínají, se dokonce cena vyšplhala až ke 160 tisícům za metr.

Ceny rostou i v regionech a například v Brně nové byty cenově téměř dotáhly ty pražské. Aktuální analýzu rezidenčního trhu za třetí kvartál letošního roku dnes zveřejnily developerské společnosti Trigema, Central Group a Skanska.

„V poslední době jsme bohužel svědky bezprecedentního propadu nabízených bytů. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou rozevřené téměř na maximum a pokud se neurychlí velmi komplikované povolování, situace může být kritická. Do prodeje se sice dostávají nové projekty, ty však zdaleka nedokážou uspokojit všechny zájemce o vlastnické bydlení,“ říká majitel skupiny Trigema Marcel Soural.

Nabídku ve třetím čtvrtletí srazila především enormní poptávka po novém bydlení během letošního roku. Podle developerů se za první tři čtvrtletí roku prodalo už 6 100 nových bytů, což je už nyní o pět procent více než za celý předchozí rok. Do konce roku developeři očekávají kolem sedmi a půl tisíce prodaných bytů… Čtěte celý článek níže