Developeři a pozemky

Z koupě pozemku se nyní stala nejtěžší část podnikání developerů

Construction materials ready to use

Z koupě pozemku se nyní stala nejtěžší část podnikání developerů, hned vedle povolovacího procesu, řekl v rozhovoru pro SZ Byznys Martin Polák, šéf developerské společnosti Garbe Industrial pro střední a východní Evropu.

Po růstu cen energií, stavebních materiálů a řady dalších položek je jen otázkou času, kdy si podnikatelé budou muset připlatit také za samotný pronájem skladů a výrobních hal. Těch je přitom v Česku nyní akutní nedostatek. Ihned k pronájmu je jen necelých 237 000 metrů čtverečních ploch. To představuje 2,5 procenta z celkové výměry, vyplývá ze statistik poradenské společnosti 108 Agency. Zbytek ploch je už obsazený.

V této situaci se developeři horečně vrhli do nové výstavby. Na konci třetího čtvrtletí bylo podle 108 Agency rozestavěných přes 621 000 metrů čtverečních hal. Konzultanti označují tento objem za enormní.

Přesto stále platí, že pozemků pro novou výstavbu je jako šafránu. Investoři jsou navíc dlouhodobě terčem kritiky, že „krabicemi“ u dálnic jen zabírají zemědělskou půdu. Martin Polák, ředitel stavitele průmyslových nemovitostí Garbe Industrial pro střední a východní Evropu, v rozhovoru pro SZ Byznys mimo jiné odpovídal na otázku, zda je tato kritika oprávněná a jestli je řešením přesun na brownfieldy.

Pokud nyní majitel e-shopu potřebuje před Vánoci ještě sehnat volné skladové prostory, má šanci?

Podle mě ano, ale určitě to bude výzva. Zvláště v Praze zažíváme období, jaké jsme nikdy předtím nezažili. Ale věřím tomu, že pár týdnů před Vánoci to už mají e-shopy vyřešené. Spíše je bude trápit to, jestli se sem zboží dostane z Asie včas, a vůbec fungování celého logistického řetězce.

Co způsobilo, že volné sklady prakticky nejsou? 

Celý článek níže…