Byty zlevňují

Zlevňování bytů začalo!

Developeři začali bojovat o potenciální kupce, kterých výrazně ubylo. Na cenovkách bytů to zatím vidět není, ale klienti mohou dostat třeba příspěvek na novou kuchyň.

Po loňském rekordním roce trh s novými byty zamrzl. Způsobila to kombinace vysokých úrokových sazeb, zpřísnění podmínek pro získávání hypotečních úvěrů a rekordních cen nemovitostí. V hlavním městě, kde se v porovnání s ostatními lokalitami Česka staví nových bytů nejvíce, se za první pololetí prodalo pouze 1 900 z nich, tedy o polovinu méně než v uplynulém roce.

Nízká poptávka se už nyní projevuje na cenách těchto bytů a developeři hledají způsob, jak oslovit zbylé zájemce, kteří si v současných podmínkách ještě bydlení v novém bytě mohou dovolit. V rámci svých prodejních strategií proto stále častěji nabízejí slevy a speciální akce.

Rostoucí ceny a vliv vyšších úroků

Byty v pražských novostavbách meziročně sice podražily, a to o 18 procent, nicméně prudký růst, který panoval na trhu v roce 2021, kdy ceny meziročně poskočily o více než 30 procent, je dnes už minulostí. Ve srovnání s druhým pololetím 2021 byty v novostavbách vzrostly o pouhé jedno procento na průměrných 124 887 Kč za metr čtvereční, ukazují data společnosti JLL, která trh dlouhodobě sleduje.

„Příznivé podmínky na trhu s byty, které provázely předchozí dva roky, se nyní otočily. Prudký růst úrokových měr a celková snížená dostupnost hypoték ochladily poptávku, což se začalo projevovat v nabízení různých slev a speciálních akcí potenciálním zájemcům o koupi bytu,“ okomentovala situaci Blanka Vačkova, ředitelka oddělení průzkumu trhu v JLL.

Ve srovnání s přelomem roku, kdy část ceníků ani nebyla k dispozici, protože zájem kupujících byl enormní a ceny rostly každým dnem, tak lze podle ní pozorovat jistou nervozitu a snahu nabídku zatraktivnit.

Rostoucí ceny a vliv vyšších úroků

V poslední době, která je spojována právě s výrazným růstem úrokových sazeb na hypotéky, je stále častější variantou akce prodávajících společností, takzvaná garantovaná hypotéka, kdy prodejce klientovi zaručí úrokovou sazbu ve výši zhruba tří procent, a to většinou na dva roky.

„Problém nicméně je, že klient musí prokázat příjmy na hypotéku za aktuálních šest procent a takových lidí je málo,“ upozorňuje Vít Soural, šéf analytické společnosti Flat Zone.

Způsob, jakým si prodejci slibují zatraktivnění nabídky a nalezení nových kupců, může být také osobní nastavení podmínek financování. „Jde například o nutnost zaplatit pouze 15 procent z kupní ceny při podepsání rezervační smlouvy a zbytek doplatit až po kolaudaci projektu. Klient tak má možnost si u bytů ve výstavbě počkat rok nebo dva na hypotéku s lepší úrokovou sazbou,“ dodává Soural pro SZ Byznys.