Ceny bytů

Prodeje bytů v Praze dosahují rekordních počtů, ale i tak se na mnohé vůbec nedostane!

 

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

„Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh,“ uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2 650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3 350.

Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4 750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

„Do prodeje se dostal nadprůměrný počet nových bytů, i tak ale enormní zájem kupujících dokázal srazit nabídku na historické minimum. Aby se trh s novým bydlením dál nedeformoval, musí vzniknout rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Proto nadále voláme po rychlejším povolování nové výstavby,“ uvedl generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Prvních pět příček žebříčku dnes patří městům na severu Čech a ve Slezsku. Po Chomutově se nejvíce vyplatí koupě bytu v Ústí nad Labem, Ostravě, Karviné a ve Frýdku-Místku.

V Chomutově je návratnost investice do bytu devět let, v Karviné jedenáct let a v Ústí nad Labem dvanáct let.

Pomalá výstavba

Ceny bytů podle některých realitních expertů stále rostou kvůli nedostatečné nabídce, za niž nese vinu pomalá výstavba. Česko se v žebříčku Světové banky umístilo na 156. místě ze 190 zemí, pokud jde o rychlost vyřizování stavebního povolení. Problém se přitom netýká jen Prahy.

Urychlení výstavby slibuje nový stavební zákon, který v polovině července schválila Sněmovna, když přehlasovala senátní veto.

Hypoteční horečka

Kvůli rostoucím cenám a dosud nízkým sazbám si Češi rekordně půjčují. Průměrná sazba hypoték poskytnutých v červnu dosáhla podle ukazatele Fincentrum Hypoindex hodnoty 2,13 % ročně. Nabídkové sazby bank jsou ale už výš.

Zdražování hypoték v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky. „Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 p. b. vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Jiří Sýkora.