Budou nové byty?

Vzniká státní developer. Hodlá postavit byty za tři miliardy

 

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo projekt, v jehož rámci vybuduje v partnerství se soukromými firmami nájemní bydlení. V pilotním projektu má vzniknout 1 380 bytů.

Stejným způsobem, jakým se staví část dálnice D4, by se mohly stavět i byty. Počítá s tím tzv. PPP projekt, soukromá firma postaví a bude bydlení provozovat, zatímco stát či města je budou postupně splácet.

Modelový projekt výstavby, který ministerstvo připravuje, počítá s výstavbou 1 380 bytů se zvýhodněným nájemným zhruba za tři miliardy korun.

„Pro projekt máme vytipované pozemky ve vlastnictví státu nebo jeho podřízených organizací v Praze. Na základě tohoto vzorového záměru chceme vytvořit metodická doporučení včetně vzorových smluv a vzorových podkladů pro soutěžení poradců a dodavatele definovaného díla,“ uvedla pro SZ Byznys ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Tyto vzorové smlouvy by pak podle ní mohl stát využít pro další projekty. „Chtěli bychom je ale nabídnout i obcím a krajům. Naším cílem je mimo jiné ukázat, že je možné tímto způsobem podporovat výstavbu a inspirovat samosprávy,“ dodala Dostálová.
 

Celý článek + audioverzi naleznete na odkazu níže