Jelikož hypotéky s touto sazbou již jedna banka nabízí a ostatní banky se k ní v průběhu roku budou postupně připojovat, lze předpokládat přesun poptávky směrem od nájmů k vlastnickému bydlení. Namísto „trendu“ nájemního bydlení se do titulků médií vrátí nízká dostupnost vlastního bydlení v Česku, způsobená pomalými územně plánovacími procesy a stavebním řízením.
Z pohledu investorů je rozhodující výnosnost nájmů, cena financování a budoucí vývoj cen nemovitosti. Díky rychlému růstu nájmů vzrostly výnosnosti v krajských městech již na 4,5 procenta ročně. Úrokové sazby hypoték již klesají ze svých vrcholů nad šesti procenty a na základě swapů (ceny peněz na mezibankovním trhu) lze předpokládat, že se průměrné sazby dostanou pod 4,5 procenta na konci roku 2024 a ke čtyřem procentům na konci roku 2025.
Pokud budeme počítat s růstem cen nemovitostí na úrovni inflace, dle aktuálního ekonomického výhledu o dvě až tři procenta ročně, vyjde nám, že nemovitosti budou opět jedním s nevýnosnějších typů aktiv, navíc s nízkým rizikovým profilem.
Při hypotéce s LTV (podílem výše úvěru k hodnotě nemovitosti) 65 procent se lze bavit o návratnosti vůči vlastnímu kapitálu na úrovních okolo osmi až 13 procent ročně. Pokud uvážíme, že se sazby spořicích produktů či státních dluhopisů budou pohybovat v intervalu dvě až 3,5 procenta za rok, investoři nebudou mít těžké rozhodování. Zaujmou-li navíc pozice včas, mohou očekávat i bonus v podobě dynamičtějšího zotavení trhu: základní scénář ČNB například počítá s růstem cen rezidenčních nemovitostí pro letošní rok o 4,3 procenta.