Novinky

Bydlet ve vlastním se začne opět vyplácet. Byty budou atraktivní i pro investory.

Lidé brzo opět přesunou pozornost od nájmů k vlastnímu bydlení.

Síla poptávky po koupi bytu je u jejich koncových uživatelů dána především výhodností pořízení vlastního bydlení oproti bydlení v pronájmu. Od poloviny roku 2022 přitom výhodnost pronájmů oproti vlastnickému bydlení stabilně klesá, a to z důvodu růstu nájmů, mírné korekce cen nemovitostí i poklesu úrokových sazeb. Lze spočítat, že s aktuálním nájemným a cenami bytů se při sazbě hypotéky 4,5 procenta a nižší vyplatí jít bydlet opět do vlastního.

Jelikož hypotéky s touto sazbou již jedna banka nabízí a ostatní banky se k ní v průběhu roku budou postupně připojovat, lze předpokládat přesun poptávky směrem od nájmů k vlastnickému bydlení. Namísto „trendu“ nájemního bydlení se do titulků médií vrátí nízká dostupnost vlastního bydlení v Česku, způsobená pomalými územně plánovacími procesy a stavebním řízením.

Z pohledu investorů je rozhodující výnosnost nájmů, cena financování a budoucí vývoj cen nemovitosti. Díky rychlému růstu nájmů vzrostly výnosnosti v krajských městech již na 4,5 procenta ročně. Úrokové sazby hypoték již klesají ze svých vrcholů nad šesti procenty a na základě swapů (ceny peněz na mezibankovním trhu) lze předpokládat, že se průměrné sazby dostanou pod 4,5 procenta na konci roku 2024 a ke čtyřem procentům na konci roku 2025.

Pokud budeme počítat s růstem cen nemovitostí na úrovni inflace, dle aktuálního ekonomického výhledu o dvě až tři procenta ročně, vyjde nám, že nemovitosti budou opět jedním s nevýnosnějších typů aktiv, navíc s nízkým rizikovým profilem.

Při hypotéce s LTV (podílem výše úvěru k hodnotě nemovitosti) 65 procent se lze bavit o návratnosti vůči vlastnímu kapitálu na úrovních okolo osmi až 13 procent ročně. Pokud uvážíme, že se sazby spořicích produktů či státních dluhopisů budou pohybovat v intervalu dvě až 3,5 procenta za rok, investoři nebudou mít těžké rozhodování. Zaujmou-li navíc pozice včas, mohou očekávat i bonus v podobě dynamičtějšího zotavení trhu: základní scénář ČNB například počítá s růstem cen rezidenčních nemovitostí pro letošní rok o 4,3 procenta.

Zdroj článku: