Novinky

Byty zlevňují jako nikdy, Češi je nekupují. Příznak další ekonomické krize?

ANALÝZA. Ceny nových bytů v Česku nikdy nepadaly tak rychle. Což je dobrá zpráva pro ty, kdo nemají kde bydlet a dosud si bydlení nemohli dovolit. Příklady ze světa ale varují, že se tím může ohlašovat nová vlna ekonomické krize.

Varovných zpráv z oboru stavebnictví přibývá. Nově publikoval Český statistický úřad data, že se ceny nových bytů v prvním čtvrtletí propadly v absolutním vyjádření meziročně o šest procent, po započtení vyšších cen stavebních prací se ovšem prodávají laciněji o 15 procent. Něco takového Česko od počátku století nepamatuje.

Stejně unikátní je ovšem zpráva o tom, jak málo se staví. V prvních čtyřech měsících vydaly úřady o třetinu méně stavebních povolení pro nové bytové stavby než ve stejném období roku 2022.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank potvrzuje, že někteří developeři výstavbu zdrželi. „Je to přirozená reakce na zvýšení úrokových sazeb z nuly na sedm procent,“ připomíná, že Česká národní banka loni zdražila úvěry. „Ochotu investorů k novým stavbám logicky omezí i snižování cen,“ doplňuje. O krizi však podle něj nejde. Hlavní ekonom UniCredit Bank očekává, že se bytová výstavba obrátí k růstu nejpozději počátkem příštího roku.

Petr Dufek z banky Creditas dokonce vidí na propadu bytového trhu pozitivní rozměr. Na přelomu let 2021 a 2022 byty naopak rekordně zdražovaly, a tím vyhnaly nahoru ceny stavebních materiálů. „Současný útlum výstavby může ceny materiálů usměrnit,“ míní analytik.

Skandinávské varování

Pokud se ovšem poměry na trhu s byty nezačnou zlepšovat, platí pro Čechy varování ze Švédska. „Po letech ultra nízkých výpůjčních nákladů naservírovaly pandemie a ukrajinská válka mnoha zemím toxický koktejl vysoké inflace a rychle rostoucích úrokových sazeb. Přitom ve Švédsku strukturální problémy trhu s bydlením ještě zesilují jeho účinky,“ shrnuje Simon Johnson z agentury Reuters důvody, které loni srazily v severské zemi ceny bytů o 11 procent.

To vedlo k propadu stavebnictví i bankovního sektoru, protože banky začaly od věřitelů požadovat jistější záruky.

Podle jarní prognózy Evropské komise se proto Švédsko stane jedinou členskou zemí EU, kde se celoroční výkon ekonomiky proti loňsku propadne. „Slabý trh s bydlením bude i nadále zatěžovat stavební činnost a spolu s širší nejistotou bude táhnout celkové investice dolů,“ uvádí Evropská komise hlavní důvod.

Čelý článek si můžete poslechout i v audioverzi…

Zdroj článku: