Dotační programy Nová zelená úsporám (NZÚ) a Oprav dům po babičce se spouštějí, na bytové domy si lidé mohou posílat žádosti od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později od 26. září.
Státní fond životního prostředí začne přijímat žádosti o dotační podporu postupně v průběhu září 2023. Pro vlastníky bytových domů se příjem žádostí otevře v úterý 19. září a pro majitele rodinných domů ve standardní výzvě i v podprogramu „Oprav dům po babičce“ o týden později – v úterý 26. září. Oznámilo to dnes Ministerstvo životního prostředí.
„Je nutno zdůraznit, že jde o dlouhodobý program, lidé se nemusí bát, že finance v programu nebudou stačit. Není tak třeba žádat přesně v den spuštění příjmu žádostí, finance budou za týden, měsíc i rok,“ uvedl ministr Petr Hladík.
Program, který má pomoci zrekonstruovat starší domy, a proto má také název Oprav dům po babičce, ale doznal oproti původním plánům zpřísnění.
„V podprogramu Oprav dům po babičce jsme zpřesnili některé podmínky, abychom mířili přesně tam, kam jsme od začátku chtěli, tedy na mladé rodiny, které si potřebují opravit jednu svou nemovitost. Bude platit, že žadatel může společně se členy domácnosti vlastnit pouze jednu nemovitost určenou pro trvalé bydlení, tedy rodinný dům nebo byt,“ upřesnil ředitel fondu Petr Valdman.
Vlastnictví například rekreačního objektu, například chaty či chalupy, ale není na překážku. Vlastnictví bude posuzováno v době realizace projektu. Pokud rodina nabyde relevantní nemovitost v době udržitelnosti, nejedná se o porušení podmínek.
Parametry podprogramu Oprav dům po babičce jsou v zásadě stejné jako ve standardní Nové zelené úsporám. Výhodou je ale podle ministerstva hlavně zálohové financování. „Aby žadatel mohl získat peníze předem, musí realizovat komplexní zateplení, na dotaci tak lze získat až milion korun. Stejně jako ve standardní Nové zelené úsporám jde až o 50% dotaci. Komplexní zateplení domu se totiž v průměru může vyšplhat na více než dva miliony korun,“ řekl Valdman. Renovaci pak lze doplnit například o fotovoltaiku, výměnu zdrojů energie, rekuperaci nebo třeba nádrž na dešťovou vodu. Dotaci i na tato opatření společně s dotací na zateplení dostanou žadatelé zálohově.
Vedle kombinačního bonusu a bonusu pro žadatele ze znevýhodněných regionů poskytne Oprav dům po babičce navíc bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě v rodině a také za každé další, které se rodině narodí do roku 2030.
„Chci zdůraznit, že od ledna také bude ve verzi Oprav dům po babičce možnost si sáhnout na výhodný úvěr od stavebních spořitelen, jak jsme se na tom domluvili. U klasické NZÚ buďto mají finanční prostředky naspořené, nebo sahají po standardních bankovních produktech,“ řekl dnes Hladík.
Ve standardní NZÚ jsou podporovány všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Na rozdíl od programu Oprav dům po babičce získají lidé peníze až po realizaci opatření. U obou podpor na rodinné domy platí, že domácnosti mohou získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření. U NZÚ Light se podle Hladíka nic nemění, připomněl, že tento program letní přestávku neměl.
Zdroj článku: