Trhy se mění

Hypotéky prudce zdražují

Nejvýrazněji rostly hypotéky s fixací na jeden rok. Ty za poslední měsíc vzrostly na 6,53 procenta. Lidé, kteří si sjednávají novou hypotéku nebo jim končí fixace úroku, si tak na splátkách opět výrazně připlatí, často i několik tisíc korun.

Například měsíční splátka průměrné hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta činí aktuálně 23 074 korun.

„Klienti, kteří chtěli uzavřít ať už novou smlouvu, či prodloužení smlouvy na další fixační období, musí opět sáhnout hlouběji do kapsy. Například na průměrné hypotéce na 3,5 milionu korun se splatností 25 let je to o neuvěřitelných 8100 korun více při refixaci hypotéky z června 2017,“ upozornil analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

 

Ještě loni 2 procenta

 

V červnu 2017 byla průměrná úroková sazba hypoték na úrovni 2,04 procenta. Podobné úrovně dosahovaly sazby ještě v první polovině loňska.

„Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než 7000 korun. Nejvýrazněji ale podražila měsíční splátka za poslední měsíc, a to o 1148 Kč,“ dodal Sýkora.