Jestli byl loňský rok pro trh s nemovitostmi turbulentní, letošek příliš klidu nepřinese. Zatímco loni hlásili developeři kvůli extrémní poptávce rekordní prodeje, byty byly vyprodané a ceny, které meziročně rostly až o čtvrtinu, dosáhly opět nových rekordů, letos přišla zcela nová situace. Válka na Ukrajině, protiruské sankce a celkový bezprecedentní dopad na evropskou ekonomiku budou mít vliv i na český realitní trh.
Ačkoli je nyní ještě příliš brzy na nějaké přesnější predikce, dá se na trhu s nemovitostmi očekávat především další zdražování. Ale třeba i mimořádný tlak na nájemní bydlení způsobený novou poptávkou ve formě uprchlíků před válkou.
Na začátku letošního roku analytici i developeři očekávali, že ceny porostou oproti loňsku spíše mírně, zhruba v jednotkách procent. V některých segmentech se dokonce začalo mluvit o mírném klesání ceny, což se týkalo hlavně starších bytů a bylo spojené s omezením kupní síly zvyšováním úrokových sazeb ze strany centrální banky.
Aktuální události ale naznačují, že růst cen bude rychlejší, než se v době míru předpokládalo.
„Konflikt na Ukrajině a s ním související události, zejména růst inflace, přecházející do stagflace, bude dále tlačit na zvyšování cen nemovitostí. I když úrokové sazby budou tento tlak poněkud mírnit, převládne zejména u malých, ale i větších investorů snaha diverzifikovat prostředky, tedy raději je mít uložené v nemovitostech než na účtu v bance,“ shrnuje situaci Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Do soukolí nabídky a poptávky teď vstupuje ještě více než doposud také problém s globální ekonomikou reagující na válku na Ukrajině. Ruská invaze otřásla dodavatelskými řetězci, které jsou kvůli pandemii covidu-19 stále v rozkladu, a ještě zvýšila náklady a prodloužila dodávky. Navíc prudce rostou ceny energií.
„Růst cen vstupů a problém s dodavatelskými řetězci se v cenách nemovitostí projevuje, i když nepřímo, v podstatě již od podzimu 2021. Konflikt na Ukrajině tuto situaci dále vyhrotí, neboť například výpadky dodávek konstrukční oceli mohou vést až k zastavení některých staveb, což opět povede k akceleraci růstu cen,“ doplňuje Kymlička s tím, že časový horizont tohoto rizika je přitom kratší než tři měsíce.
Na realitním a stavebním trhu se nyní hovoří o možném zvýšení cen materiálů zhruba kolem třiceti procent. Tento týden navíc zachvátila trh velká panika, která žene ceny ještě výš, než by skutečně měly růst. Do problémů se proto dostává například ocel a železo, válcované plechy a další materiály nutné k výstavbě.