Jaký byl rok 2021 v kostce a co zásadního se událo? Pro reality šlo o jeden z historicky vůbec nejdramatičtějších roků v české historii.
Podle Eurostatu ve druhém čtvrtletí roku 2021 ceny rezidenčních nemovitostí v Česku meziročně zdražily v průměru o 14,5 %, což byl třetí nejrychlejší růst v Evropské unii.
„Nejenže jsou nyní byty v Česku nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Jejich ceny jsou nyní téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015,“ potvrdil ve svém komentáři Petr Dufek, analytik ČSOB.
Důvodů rychlého růstu cen bydlení v Česku je hned několik a oproti rokům minulým se příliš neliší. Asi tím vůbec nejpalčivějším důvodem zdražování je extrémně pomalá výstavba nových bytů, což souvisí se zdlouhavým povolovacím procesem, který se táhne často roky.
V návaznosti na to nemá na vývoj cen dobrý vliv ani silná poptávka po nemovitostech. Svůj vliv měly ale i zatím vcelku dostupné hypotéky, což se do budoucna s rostoucím sazbami ČNB změní.
Kromě vysoké poptávky a výhodných hypoték se na růstu cen podílí také chuť Čechů investovat do nemovitostí s cílem ochránit vlastní úspory před důsledky inflace.
Pro loňský rok naopak neobvyklý tlak na ceny nemovitostí vytvářelo dramatické zdražování stavebních materiálů, které ve finálních cenách rostlo až o stovky procent. Podle odborníků na trhu s nemovitostmi se ale zvýšení cen naplno promítne až letos.
„Čekám, že s počátkem nové stavební sezony se dostane ke slovu nová cenová politika. V posledním období navíc došlo k výraznému nárůstu cen energií, což se musí promítnout do cen vyráběných stavebních materiálů,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Jak se dařilo jednotlivým segmentům trhu a jaká bude predikce pro rok 2022?