Jak bylo 2021 a jak bude 2022

Zhodnocení roku 2021 a jaký bude realitní rok 2022? Budou mít vůbec lidé na to, aby si nemovitost koupili?

Group of marketing experts working together on business plan, drawing diagrams, charts, making calcu
Kdo od realitního trhu v loňském roce čekal klid a stagnaci, těžce se přepočítal. Odvětví realit v roce 2021 zažilo doslova turbulence, a to zejména v cenách. Ty stoupaly sedmimílovým tempem a stojí dnes na historických rekordech. Strop ale ještě nenašly.
 

Jaký byl rok 2021 v kostce a co zásadního se událo? Pro reality šlo o jeden z historicky vůbec nejdramatičtějších roků v české historii.

Podle Eurostatu ve druhém čtvrtletí roku 2021 ceny rezidenčních nemovitostí v Česku meziročně zdražily v průměru o 14,5 %, což byl třetí nejrychlejší růst v Evropské unii.

„Nejenže jsou nyní byty v Česku nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Jejich ceny jsou nyní téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015,“ potvrdil ve svém komentáři Petr Dufek, analytik ČSOB.

Důvodů rychlého růstu cen bydlení v Česku je hned několik a oproti rokům minulým se příliš neliší. Asi tím vůbec nejpalčivějším důvodem zdražování je extrémně pomalá výstavba nových bytů, což souvisí se zdlouhavým povolovacím procesem, který se táhne často roky.

V návaznosti na to nemá na vývoj cen dobrý vliv ani silná poptávka po nemovitostech. Svůj vliv měly ale i zatím vcelku dostupné hypotéky, což se do budoucna s rostoucím sazbami ČNB změní.

Kromě vysoké poptávky a výhodných hypoték se na růstu cen podílí také chuť Čechů investovat do nemovitostí s cílem ochránit vlastní úspory před důsledky inflace.

Pro loňský rok naopak neobvyklý tlak na ceny nemovitostí vytvářelo dramatické zdražování stavebních materiálů, které ve finálních cenách rostlo až o stovky procent. Podle odborníků na trhu s nemovitostmi se ale zvýšení cen naplno promítne až letos.

„Čekám, že s počátkem nové stavební sezony se dostane ke slovu nová cenová politika. V posledním období navíc došlo k výraznému nárůstu cen energií, což se musí promítnout do cen vyráběných stavebních materiálů,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Jak se dařilo jednotlivým segmentům trhu a jaká bude predikce pro rok 2022? 

Zobrazte si celý článek…